Kuruluşumuzdan bu yana "Yitirdiklerimizi bir fidan da bin yıl yaşatmak" düşüncesiyle merhumlar anısına sevenlerinin bağışlarıyla binlerce fidan diktik. Babanız anısına da bir koruluk yada orman oluşturmaktan mutlu oluruz.

Bir fidanı hayat vermeniz için en az 4,00YTL bağış yapmanız gerekiyor.
1.000 fidandan 10.000 fidana kadar koruluk, 10.000 fidan ve üstü orman olarak adlandırılır. Koruluk ya da orman alanda bir tabelayla belirtiliyor. Şuan çalışmalarımız Torbalı Aslanlar, Karşıyaka Doğançay ve Bornova Laka mevkiindedir.

Ağaçlandırma sezonu Kasım - Mart ayları içerisindedir. Mart 2009 sonuna kadar korluk yada ormanınızı oluşturabilirsiniz.

Ağaçlandırma çalışmaları fidanları yaşatmak adına oldukça zorlu ve uzun bir dönemde gerçekleşiyor. Size kısaca nasıl ağaçlandırıyoruz konusunda bilgi vermek istiyorum.

Mayıs - Haziran aylarında Orman Bakanlığının ilgili birimleriyle imzalanan protokole göre Temmuz - Ağustos aylarında dozerle toprak hazırlığı ile ağaçlandırma çalışmaları başlar. Toprak yeterli nemi aldıktan sonra (1995 – 96 yıllarında ekim - kasım aylarında fidan dikimine başlanırken, iklim koşullarındaki değişiklik sebebiyle son yıllarda aralık sonu, ocak gibi ancak başlanabilmiştir.) fidan dikimleri yapılır. Fidan dikimleri profesyonel işçiler tarafından yapılır. Ağaçlandırma alanının etrafı tel örgüyle herhangi bir zarara karşı korumaya alınır. 5 yıl boyunca fidan bakımları (kaymak kırma, zararlı otlardan arındırma, kuruyan fidanların değiştirilmesi) yapılır. Daha sonraki yıllarda herhangi bir şekilde kullanıma açılmasını engellemek amacıyla ağaçlandırdığımız alanları devlet ormanı sınırları içerisindeki alanlardır.

Babanız GÜVEN GÜLEÇ'i bir fidanda bin yaşatmak dileğiyle, saygılar…

Perihan ÖZTÜRK
Ege Orman Vakfı
Peyzaj Mimarı

İyi günler dileğiyle…